DiscGolf

Jak se DiscGolf hraje?

Discgolf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem. Vznikl v 70. letech v USA a od té doby získává stále více příznivců po celém světě. Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem úderů - tedy hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl - jamku, která je zpravidla tvořena ocelovým discgolfovým košem. Průměrná délka jedné jamky bývá 50 - 150 metrů a hráč by ji běžně měl dosáhnout třemi hody (záleží na tzv. paru jamky). Po prvním výhozu hráč hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud disk nevhodí do disgolfového koše. 

Hřiště bývají navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy a ukázali svoje schopnosti házet různé hody. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.  

Vybavení na Disc Golf

Na rozdíl od klasického golfu nepotřebujete drahé vybavení (pro začátek vystačíte s jedním diskem), ani nemusíte být členem golfového klubu a platit poplatky za vstup na hřiště. Na discgolf se používají většinou plastové disky o průměru kolem 20 - 22 cm a hmotnosti od 140 do 180 g. Stejně jako se v klasickém golfu používají různé hole, také v discgolfu záleží na výběru disku - některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.

Disky na DiscGolf - základní rozdělení

PUTTER

Disky na dohazování do koše a krátké vzdálenosti. Mají vyšší profil, dobře se drží a létají rovně i při nižších rychlostech.

MID-RANGE

Disky na středně dlouhé hody. Mají lepší aerodynamiku než puttery, zároveň jsou stále přesné při vyšší výchozí rychosti.

DRIVER

Disky na dlouhé hody. Díky nízkému profilu mají tendenci ve vzduchu zatáčet. Pro přesnost vyžadují zvláštní techniku hodu.

Kde se DiscGolf hraje?

Prakticky téměř všude - tam, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými i křovinatými plochami řídce porostlými stromy. Hřiště se běžně staví např. v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale také třeba v lázeňských komplexech a podobných rekreačních areálech. Co se týče samotného terénu, na škodu rozhodně není např. malé převýšení, rybníček, potok či jiná přírodní překážka, která hru dokáže zpestřit. 

Při volbě jamek se klade důraz na bezpečnost hry a jejich různorodost - střídají se vzdálenosti (běžně od 50 do 200m) a ve vysoké míře se využívá přirozených překážek, tak aby měl hráč na výběr z několika způsobů dosažení cíle. Ve světě již existuje okolo deseti tisícovek discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo 5000, se jich nachází v USA, kde discgolf hrají desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a z okolních zemí pak Německo s více než stovkou hřišť. V České republice již existuje více než padesátka discgolfových hřišť s obvykle 9 - 18 pevně umístěnými koši a jejich počet stále roste.

Pro koho je discgolf vhodný?

Jednoduše pro každého. DiscGolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit. Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, a pomáhá tak člověku udržet se v dobré fyzické kondici a odreagovat se od starostí všedních dní. Discgolf je také finančně nenáročný - kromě disku, který zakoupíte za cca 300 Kč nebo si jej půjčíte na hřišti, nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 90 % všech hřišť v ČR je zdarma.

Lenka Roubíčková, 50 let

Ředitelka nadnárodní společnosti

"Discgolf je skvělý relax, dá se hrát kdekoliv, není potřeba žádné speciální oblečení, extra vybavení kromě pár disků. Jsem venku na vzduchu, jsem s lidmi, se kterými zažijeme legraci a discgolf mohou hrát opravdu lidé každého věku."

Jáchym Blažek, 37 let

Učitel na ZŠ

"Discgolf hraji proto, že je to sport úzce spojený s přírodou, jedná se vlastně o procházku parkem, kdy sem tam někam odhodím disk. Procházím se, povídám si s kamarády a ještě k tomu nenásilně a bez velké zátěže sportuji."

Matěj Konečný, 25 let

Student

"Discgolf je výborný sport na odreagování, pokec s přáteli, ale zároveň je soutěžení v něm neuvěřitelně zábavné a dramatické. Dá se rychle pochopit, jak discgolf hrát - díky tomu se dá začít soutěžit mezi sebou téměř okamžitě."

Lenka Klečková, 40 let

Účetní

"Discgolf je spousta zábavy s rodinou i kamarády, pobyt v přírodě a pohodový aktivní odpočinek."

Proč právě discgolf?

  • Spojuje generace a různé sociální skupiny při aktivním pohybu
  • Není příliš fyzicky náročný - vyniknout v něm může každý
  • Je vhodný pro všechny věkové skupiny - od malého dítěte až po seniory
  • Je časově nenáročný - obejít devítijamkové hřiště zabere přibližně 40 minut
  • Je finančně dostupný - nevyžaduje drahou výbavu a vstup na hřiště je obvykle zdarma
  • Uspoří veřejné prostředky - na rozdíl od jiných sportovišť jsou náklady na výstavbu discgolfového hřiště násobně nižší
  • Je prostorově nenáročný - hřiště postavíte téměř kdekoli a to prakticky bez jakýchkoli terénních úprav
  • Vyžaduje minimální údržbu - pokud hřiště stojí např. v městském parku, není třeba takřka žádné údržby; hráčská komunita často s údržbou pomáhá dobrovolně
  • Oživí skomírající prostory - discgolfové hřiště často oživí např. odlehlejší parky a navíc pomáhá odstraňovat sociálně-patalogické jevy, jako např. bezdomovectví, vandalství apod.
  • Podněcuje cestovní ruch - kvalitní, dlouhá hřiště lákají hráče z celé republiky a často i ze zahraničí (v případě významných turnajů)

Discgolf v pohybu

Disky a další vybavení na DiscGolf můžete zakoupit v internetovém obchodě ULTIMO.